Ankara Zirkonyum Kaplama

2

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NEDİR?

Zirkonyum; metal elementler arasından dayanıklılığından dolayı dişçilik sektöründe en fazla tercih edilen bir metal element türüdür. Zirkonyum bileşiği olan Zirkonya ile birlikte kullanılarak yapılan kaplamalar, diş sektöründe en fazla tercih edilen yeniliklerdendir.

Diş kaplama denince çoğunlukla ilk akla gelen porselen kaplamalardır. Porselen kaplamalar, son yıllarda yerini daha estetik görünüm ve dayanıklılığı fazla olan zirkonyum kaplamaya bırakmaya başlamıştır. Diş kaplama işlemleri metal destekli ve metal desteksiz olarak iki gruba ayrılmaktadır. Zirkonyum kaplama metal desteksiz olması sebebiyle de daha çok tercih edilmektedir. Ankara Zirkonyum Kaplama olarak; daha estetik bir gülüş arayışı ve talebi olan hastalarımız için, zirkonyum diş kaplama tekniğini geliştirerek, konusunda uzman kadromuzla uygulamasını gerçekleştirmekteyiz. Rengi beyaz bir madde olan zirkonyum, bileşeni ile birlikte kullanıp, zirkonya seramiğini elde ederek özel fırınlarda bekletilerek daha sonra işlenmektedir.

Zirkonyum Kaplama Avantajları

Zirkonyum kaplama metal desteksiz olmasından dolayı; altında gri bir alt tabaka da bulunmamaktadır. Metal destekli kaplama türlerinin alttaki gri tabakasından dolayı, ışık geçirgenliği bulunmamaktadır. Bu nedenle oldukça yapay bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Zirkonyum kaplamanın avantajı; ışık geçirgenliğinin fazla olmasıdır. Bu da doğal bir görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır. Yüksek kalitede uyguladığımız zirkonyum kaplama işlemleri ile estetikliği, sağlamlığı ve doku uyumunu da sağlamaktayız.

Bütün bunların dışında metal alerjisi olan hastalarımız için de şiddetle tavsiye ettiğimiz ve uygulamasını gerçekleştirdiğimiz bir işlemdir. Zirkonyum diş kaplaması yaptıran hastalarımız, porselen kaplamalardaki gibi ısı hassasiyeti yaşamazlar. Yani sıcak ve soğuk onların kabusu olmaktan çıkar. Çay, kahve, sigara ve benzeri sebeplerden dolayı oluşabilecek lekeler diğer kaplama türlerine göre en asgari düzeyde seyreder. Metal destekli kaplamlarla mukayese ettiğimizde tat alma değişikliğine ve ağız kokusuna neden olmadığını da görmekteyiz.

Zi̇rkonyum Di̇ş Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Dişlere yapılan kaplamaların ömrü de tabii ki birbirinden farklıdır. Zirkonyum diş kaplama ömrü, porselen diş kaplamalarına göre oldukça uzun olduğunu söyleyebiliriz. Son yıllardaki tercih sebeplerinden biride uzun süre kullanılabilmesidir. Zirkonyum kaplamaların uzun ömürlü olmasının en önemli nedeni, vücudumuzla biyolojik uyumda olmasıdır. Bu ana sebeptir ama tek başına yeterli değildir. İşlemde kullandığımız malzemenin kalitesi de büyük bir etkendir. Daha da önemlisi dişiniz ve diş etiniz ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu da konusunda uzman doktor ve teknisyenlerimiz ile mümkün olmaktadır.

Profesyonel ellerden geçerek yaptığımız zirkonyum kaplamalı dişlerinizi; uygun bakımlarla kendi dişleriniz gibi uzun süre kullanabileceksiniz.

Zi̇rkonyum Kaplama Di̇ş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Zirkonyum kaplama dişlerinizin de tıpkı kendi normal dişleriniz gibi bakımını düzenli yapmanız büyük önem arz etmektedir. Günlük bakımınızı aksatmadan günde iki kere diş etlerinizi ve dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Ayrıca zirkonyum kaplama dişlere özel, diş ipi kullanarak ağız bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Yılda iki kez; altı ay arayla kurumumuza gelerek, doktorunuza periyodik kontrolünüzü yaptırarak, yaşamanız olası problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Zirkonyum kaplama dişlerinize yapacağınız uygun bakım ve kontroller sayesinde dişlerinizi uzun süre sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Zi̇rkonyum Di̇ş Kaplama Çeşi̇tleri̇ Nelerdi̇r?

Zirkonyum diş kaplama çeşitleri iki ana grupta uygulanmaktadır. Birincisi yüksek saydamlıkta zirkonyum kaplama, ikincisi ise katı zirkonyum kaplamadır.

Yüksek saydamlı zirkonyum kaplama; rengi ve daha doğal görünümünden dolayı ön dişlere uygulanmaktadır. Katı zirkonyum kaplama ise; daha dayanıklı olmasından dolayı çiğneme işlemlerini yaptığınız arka dişlere uygulanmaktadır.

Zi̇rkonyum Di̇ş Kaplama Fi̇yatları

Ankara zirkonyum diş kaplama fiyatları, yapılacak işlemlere göre değişkenlik göstermektedir. Zirkonyum kaplama uygulayacağımız dişlerin; diş ölçüleri esnasında ortaya çıkan özellikleri ve kullanacağımız kaplamanın çeşidi oluşacak maliyetleri belirlemektedir.

Yüksek saydamlıkta zirkonyum kaplama ile katı zirkonyum kaplama, maliyetlerin oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Ön dişlerinizde çarpık ve aralıklı bir görünüm varsa, bunların giderilerek, yapaylıktan uzak en doğal görünümü sağlamamıza yardımcı olan yüksek saydamlı zirkonyum kaplamalardır. Estetik görünüm sağlayan, doğal diş rengine en yakın tonu yakalaması sebebiyle yüksek saydamlı zirkonyum diş kaplamaları; katı zirkonyum diş kaplama uygulamalarına oranla maliyetleri biraz daha yüksek çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.