Ankara Protez Diş

2

Protez Diş Nedir?

Bazen bir darbe sonucunda, bazen de olağan süreçte yapısal olarak dişlerimizi kaybedebiliriz. Böyle durumda hem sağlığımız için hem de estetik görünümü için dişlerimizin yerini doldurmak için protez diş tedavisi vardır. Protezler kaybedilen dişin ve dokunun yerine gelip ağız sağlığımızın eksikliğini giderirken, konuşmamıza ve görünüşümüze de destek sağlar. Ayrıca kaybedilen dokular sağlam dokulara zarar verebilir. Protez diş ile bu önlendiği için mevcut dokularımız da fonksiyonuna aynen devam edebilecektir.

Hastalar kaybettikleri dişlerin işlevlerini geri kazanacaktır. Örneğin ön dişlerini kaybetmiş birinin gülüşündeki özgüvensizlik yok olacak, yeniden rahatça gülmesi sağlanacaktır.

Arka dişlerini kaybetmiş bir hasta çiğneme yetisini büyük oranda kaybeder. Yiyecekleri parçalayamadan yutup hep sindirim hem kilo problemi yaşar. Protez diş ile arka dişlerde doldurularak bu sorunlar çözüme kavuşur.

Protez Diş Çeşitleri

Protez dişler hareketli ve sabit olarak iki çeşide ayrılmaktadır.

İlk seçenek olarak sabit protezler de kendi içerisinde ikiye ayrılır:  Kuron protez ve köprü protez.

Kuron protez dişin kırılması ve çürümesi gibi sebeplere bağlı olarak çok fazla kaybedilmesi durumunda el ile küçültülerek kaplama yapılmasıdır.

Köprü protez ise birden fazla dişin kaybı durumunda yanındaki dişlerin küçültülüp destekçi konuma getirilerek kayıp dişlerin üzerine kaplama yapılmasıdır.

Bu iki çeşit  protez diş sabit protez, hangi maddeden yapıldığına bağlı olarak kendi arasında çeşitli adlarla ayrılmaktadır.  Tamamı metal, metal ile desteklenmiş porselen ya da tamamı porselen olarak adlandırılabilirler.

İkinci seçenek olarak da hareketli protezler dediğimiz çeşit ise aslında halk arasında takma diş olarak bildiğimiz protezlerdir. Tam damak protez, bölümlü yani kancalı protez, hassas tutuculu çıt çıt protez ve implant üstü olarak kendi arasında ayrılmaktadırlar.

Protez Diş Bakımı

Kendi dişlerimizde temizliğin önemi ve etkisi ne kadar ise Ankara protez diş temizliği de aynı oranda önemli ve etkilidir. Ağızda koku oluşmasını önlemek için dişlerimizi protezlerimiz ile birlikte günlük temizlememiz gerekmektedir.

Protez dişlerimizi de kendi dişlerimizden ayırmayıp her öğün sonrası ve gece yatmadan önce fırçalamalıyız. Aksi takdirde protezin altında kalan dokumuzu tahriş ederiz. Ayrıca ağzımızın içinde enfeksiyona sebep olur. Diş eti çekilmeleri de bir diğer sonucudur.

Sabit protezler için diş fırçalamak usulü ile temizlenebilir ve sonrasında diş ipi kullanılabilir. Diş macunu veya protez diş için temizle macunları tercih edilebilir fakat kesinlikle aşındırmaya sebep olan toz temizleyicilerden kullanılmamalıdır. Protez dişlerin üzerinde çiziklere sebep olur ve tortu ile dolup hem sağlıksız olmaya hem de renk farkı oluşturarak kötü görünmesine sebep olur.

Hareketli protez takılı ise her yemekten sonra çıkarılıp suda yıkanmalıdır. Gece yatarken de özel yapılmış olan protez sularının içerisinde bekletilebilir. Sabah ağzımıza geri takmadan önce çok iyi durulamayı unutmayalım. Çünkü o sıvıların içerisinde kimyasallar bulunduğu için direkt ağzımız ile temas etmesini engellemeliyiz.

Ayrıca protez dişlerimizin genel durumunu öğrenmek doktorumuza rutin ziyaretler yapmalıyız.

Protez Diş Fiyatları

Hiçbir sektörde yapılamadığı gibi diş sağlığında da sabit fiyat uygulaması mümkün olamıyor.

Ankara protez diş fiyatları tamamen hastanın durumuna, dişlerinin geldiği duruma, çene yapısına ve tedavi için tercih ettiği hizmete göre değişkenlik göstermektedir.

Bunun yanı sıra protez dişler için fiyatın belirlenmesinde en önemli etken protez dişin hangi maddeden yapıldığıdır. Full metal protez ile full porselen protez fiyatları bir olamayacağı gibi 1 diş protezi fiyatı ile komple ağızda uygulanan fiyat politikası aynı olamaz.

Fiyatlar konusunda detaylı bilgi alabilmek için diş doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.