Ankara Kanal Tedavisi

2

Kanal tedavisi, uzun süre müdahale edilmeyerek ileri düzeyde çürümüş enfekte olmuş, diş pulpası (darbe, çiğneme alışkanlıkları, diş gıcırdatma vb. durumlar sonucunda) zarar görmüş bir dişi kurtarmak ve işlevine devam etmesini sağlamak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Dişe son şansını veren bu tedavi kısaca dişin siniri ve pulpa (diş özü) alınarak, dişin iç kısmının temizlenip dolgu maddeleri ile doldurmasıdır.

Kanal tedavisi nedir?

Diş üç ana tabakadan oluşmaktadır. Dıştan içe doğru: Mine, dentin ve pulpa. Diş özü olarak da bilinen pulpa, dentin tarafından sarılmış dişin orta kısmında bulunan yumuşak dokudur. Pulpa kılcal damarlar, toplar damarlar ve duyu sinirlerinden oluşur ve dişe canlılığı verir, gelişimi, büyümesi ve korunmasını sağlar. Kanal tedavisi bulunmadan önce bir çürük ya da enfeksiyon pulpaya kadar ilerlemişse diş kurtarılamaz ve çekilirdi. Kanal tedavisi ile, pulpa tabakasının temizlenip açılan boşluğun dolgu malzemeleri ile doldurulması dişin kullanılmaya devam etmesine olanak sağlamaktadır. Diş, diş etindeki gömülü durumundan son halini aldığında artık diş sinirleri hayati önemini kaybeder ve yetişkin bir birey için anlamı duyusal işlevleri yerine getirmesi olur. Bu sebeble diş sinirleri alınmış olsada diş temel işlevini yerine getirmeye devam eder.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisine başlamadan önce röntgen çekilir. Diş çevresinde bir enfeksiyon olup olmadığı ve kök kanallarının şekli tespit edilir. Sonrasında bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Uyuşmanın gerçekleşmesiyle birlikte diş içinde açılan bir delik aracılığıyla çürümüş doku, sinir hücreleri ve pulpa iyice temizlenir. Açılan boşluk dolgu malzemeleri ile doldurulur. Kanal tedavisinde kullanılan dolgu malzemesi kauçuk bileşiğinden oluşan çubuk gibi bir maddedir. Açılan boşluk bu madde ile kapatılır ve dişin eski görünümünü kazanabilmesi için  kuron kaplaması yapılır. Kuron kaplamasının da tamamlanması ile kanal tedavisi işlemi tamamlanmış olur.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Dişin durumuna göre tedavinin süresi değişmektedir. Komplike olmayan bir vakada kanal tedavisi işlemi ortalama bir saat sürmektedir. Fakat dişteki enfeksiyon durumuna göre yaklaşık 3 seans sürmesi gereken durumlara da rastlanmaktadır. Bazı vakalarda diş pulpası temizlendikten sonra kalıcı olarak kapatılmadan önce geçici dolgular ile hastanın bir süre beklemesi istenebilir.

Kanal tedavisi acır mı?

Kulağa ürkütücü gelen bu tedavi sırasında hastalar, lokal anestezi ile uyuşturuldukları için acı hissetmezler. Enfeksiyon durumlarında bazı hastaların dişlerinin uyuşması biraz zaman alsada gelişmiş yöntemler ile işlem sırasında onlar da acı hissetmezler. Doğru uygulanmış bir kanal tedavisi sonrasında  yaklaşık bir haftalık hassasiyet yaşanabilmesi sık karşılaşılabilir ve normal bir  durumdur fakat uygulama sırasında yanlış bir işlem yapılmadıysa ağrı ya da acı yaşanmamaktadır.

Ankara kanal tedavisi fiyatları nedir?

Kanal tedavisi fiyatları uygulama yapılan merkeze ve uygulama yapılacak olan dişin durumuna göre değişmektedir. Dişin yapısı, hangi diş olduğu, kaç kanala sahip olduğu, daha önceden tedavi görüp görmediği ve enfeksiyon derecesi kanal tedavisi fiyatlarında belirleyici olan etkenlerdir.

Kanal tedavisi yapılan bir diş ne kadar kullanılabilir?

Diş pulpasının temizlenmesi ile hasar görmüş dişin kullanılmasına olanak sağlayan bu tedavi sonrasında diş, bakımının doğru ve düzenli yapılması ile ömür boyu kullanılabilmektedir.

Ankara’da kanal tedavisi nerede yaptırılır?

Kanal tedavisi diş hekimi ya da  endodontist tarafından uygulanabilecek bir işlemdir. Endodontist pulpa ve diş siniri alanında uzmanlaşmış diş hekimine denir. Yani kanal tedavisi için tüm diş kliniklerine başvurabilirsiniz. Fakat dişinize son bir  şans tanıyan bu tedavi için uzman kadroya sahip, alanında deneyimli hekimlere başvurmanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.