Ankara İmplant

4

Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı çok önemli ve bir anlamda hayati bir konudur. Çünkü dişler önemli organlar olmasının yanı sıra iyi bakılmadığı ve gereken özen gösterilmediği takdirde birçok sorunu beraberinde getirecektir. Diş bakımı sadece ağız ve dişler için değil bütün vücut için çok gerekli ve şarttır. Günümüzde insanlar bu gerçeğin farkındadırlar ve gerçekten bilinçlidirler. Ağız ve diş sağlığı için en iyi şekilde ve titizlikle bakım ve temizliğini yapmaktadırlar. Fakat bazı durumlarda yapılan titiz temizlikle aksatmaksızın yapılan fırçalamalara rağmen bazı nedenlere bağlı olarak dişler yine de çürüyebilir. Elde olmayan bu nedenler ise şunlardır. Kişinin genetik yapısıyla ilgili olarak dişlerde bir çürüme eğilimi vardır. Ya da kronik veya genetik bir rahatsızlıktan dolayı görülen tedavide kullanılan ilaçların yan etkisi olarak dişler çürüyebilir. Sayılan bu nedenlere ek olarak bir de insanların tamamen estetik kaygılarla yaptırdıkları müdahaleler vardır.

İmplant Nedir?

İmplant, ağızda eksilen dişin eksikliği hissedilmesin diye yapılan hem görüntü olarak hem de fonksiyonel olarak çok kullanışlı bir uygulamadır. İmplant uygulamaları insan üzerinde sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda insan psikolojisine olan olumsuz etkileri ile de sıkıntı veren bir durum olan diş çürümeleri ve buna bağlı olarak gelişen diş kayıplarının olumsuz etkilerini tolere edecek kalite ve niteliktedir. İmplant yapılmasına hekim ve hasta ortak bir noktada buluşarak karar verirler. Karar verme aşamasından evvel hekimin ön muayenesinin arkasından özel cihazlarla çekilen bir panoramik film mutlaka gereklidir. Bir anlamda yapılacak tedavinin yol haritası niteliğinde olan panoramik film, özel tekniklerle ve özel odalarda çekilen komple çene yapısının filmidir. Bu filme ihtiyaç duyulma nedeni ise hekimin dişlerin kök ve alt yapısını gözle görmesi mümkün olmadığından dolayı tedavi sürecine yanlış yön vermiş olmasını önlemek, bir anlamda yanlış tedavi yolunu kapatmaktır. İmplantta ana konu şudur: Çürüyen diş kanal tedavisi ve çeşitli yöntemlerle yapılan dolgulara rağmen kurtarılamayabilir ve diş çekime gider. Yani diş hekimlerin tabiriyle ex olmuştur. İşte implant tam da bu aşamada devreye girmektedir.

İmplant diş aslında bir cerrahi müdahaledir. Daha anlaşılabilir tabiriyle ameliyattır. İmplant son şekle gelinceye kadar önemli birkaç aşamadan geçmektedir. Bu aşamalar şu şekildedir. Diş çekimi, çekilen yere özel malzemelerden üretilmiş olan bir nevi vida olarak isimlendirebileceğimiz metallerin yerleştirilmesi ve son aşama ise, çekilen dişten açılan boşluğa ameliyatla yerleştirilen vidanın üzerine yapılacak olan çeşitli malzemelerden üretilmiş ve üst yapı olarak tabir edebileceğimiz porselen kaplamaların takılma işlemidir. Tbi ki bu işlemlerin hepsi aynı günde yapılmamaktadır. Diş çekim yerinin iyileşmesi için gereken sürenin yanında, çekim boşluğuna takılan implant vidalarına vücudun uyum süreci de hesap edilmelidir.

İmplant Fiyatları

Diş ile ilgili çok çeşitli malzemeler üreten firmalar vardır. İmplantta tıpkı diğer bütün ürünler gibi çok çeşitli malzemelerden üretilmektedir. Üretiminde kullanılan malzeme kalitesine göre fiyatlar artış göstermektedir. İmplantlar kalite belgesi olan ve sertifikalı ürünlerdir. Yerli üretim ve yabancı üretim olmaları da fiyat üzerinde ciddi etki yapmaktadır.

İmplant Kimlere Yapılmaz?

Her tedavi şekli her insana uygulanamayabilir. Bu kişinin fiziksel anlamda tedaviye uygunluğu ile alakalı bir durumdur. Kemik yapısı uygun olmayan kişilere ve şeker hastalığı kontrol altına alınamayan hastalara implant yapılamaz. Bu durumların yanı sıra implant 18 yaş altındakilere de uygulanmaz. 18 Yaşın altındaki yaş grubunun kemik yapısı implant yapmak için uygun değildir. İmplant dikkatli kullanıldığı takdirde uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.