Ankara Diş Kaplama

3

Ankara Diş Kaplama

Ağız ve diş sağlığı, insanın kendini iyi hissetmesi; yiyeceklerin tam olarak öğütülebilmesi ve sindirimin kolay sağlanması açısından çok önemlidir. Dişlerimiz, ana fonksiyonlarının yanında, insanın dış görünüşünün etkileyici olması açısından çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle dış görünüşüne önem veren insanlar için, özgürce gülümseyebilmek ve çevredekilerin dikkatini çekebilmek önemlidir. Güzel bir gülümsemenin yolu, bembeyaz dişlerden geçer.

Dişleri bembeyaz insanlar özgürce gülümseyebilir, bu sayede çevredeki hayran bakışları üzerlerinde toplayabilirler. Ancak günümüzde birçok farklı yeme-içme alışkanlıkları doğuştan bembeyaz olan dişlerimizi bu şekilde muhafaza etmemizi engellemektedir. Kültürümüzde önemli bir yeri olan çay-kahve alışkanlıkları, sigara kullanımı, asitli içecekler tüketmek gibi birçok alışkanlık, bizlere emanet edilmiş olan bembeyaz dişlerimizi muhafaza edemememize neden olmaktadır.

Her ne kadar gelişmiş diş macunları ve fırçalarına ulaşmak modern çağda mümkün olsa da zaman içerisinde dişlerimizin beyaz rengi göz göre göre, elimizde olmadan kaybolmaktadır. Peki bu durumun bir çözümü yok mudur? Elbette gelişen teknoloji her alanda olduğu gibi diş tedavisi alanında da bize birçok imkân sağlamaktadır. Zaman içerisinde sararan, çürüyen ve bazı durumlarda uzuv kaybı söz konusu olan dişlerinizi, ağız ve diş sağlığınıza en küçük bir zarar gelmeden, uygun fiyata ve kısa sürede güzel bir görünüme kavuşturmanız için kliniğimize gelerek diş kaplaması yaptırabilirsiniz. Hemen kliniğimize gelin ve aklınıza takılan şu soruların cevabını alanında uzman ekibimizden öğrenin:

  • Diş kaplama nedir?
  • Diş kaplama fiyatları ne kadar?
  • Diş kaplama acıtıyor mu?
  • Diş kaplama bakımı nasıl olmalı?

Diş Kaplama Nedir?

Dişlerde meydana gelen çürük veya travma nedeni ile oluşan madde kaybı bazı durumlarda dolgu ile onarılamaz. Böylesi durumlarda, kaybedilen dişlerin üzerine, diş kaplaması yapılmak suretiyle, dişler estetik olarak güzel bir görünüme kavuşmaktadır. Üstelik bu tedavi son derece güvenli olup, son teknoloji tıbbi malzemeler ile alanında uzman hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Diş kaplamasında kullanılan malzemeler metal ya da farklı madde yapılarında olabilmektedir.

Dişe en yakın bölümde metal ya da estetik özellik bakımından güzel olan maddelerin üzerine seramik yapılarak doğal bir görünüm sağlanması mümkündür. Diş minesine doğrudan temas eden bölümde kıymetli metal ve alaşımlarını kullanmak alerjik reaksiyonları azaltacağı için genellikle kıymetli metaller alt yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında uzman hekimlerimiz, kişinin genel sağlık durumuna ve beklentisine göre en uygun kaplamayı tercih edecektir. Diş kaplamalarında dişlerin üzerine sürülen ve dokuya zarar vermeyen yapıştırıcılar ile uygulanmakta olup, İmplantı olan kişiler için yapıştırma haricinde vida kullanımı da söz konusu olabilmektedir.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama tedavisinde birçok farklı malzeme kullanılmakta olup, geçmiş dönemlerde daha çok seramik temeline dayanan malzemeler kullanılmaktaydı. Seramik renk olarak, doğal diş rengine en yakın malzemelerden biri olması ve fiyatının uygun olması sebebiyle tercih edilmekteydi. Son dönemdeki teknolojik gelişmeler sayesinde bu alanda da ilerleme kat edilmiş, diş kaplama fiyatlarını daha da düşürebilecek “zirkonyum” gibi malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bazı hastaların tercih ettiği, altın ve benzeri değerli metaller de diş kaplamalarında kullanılabilmektedir. Özetle, Ankara diş kaplama fiyatları, tedavide kullanılan malzemenin maliyeti ile orantılı olarak değişiklik gösterebildiği gibi, tedavi uygulanan kişilerin hastalık derecelerine göre de farklılık olabilmektedir.

Diş Kaplama Acıtıyor mu?

Hastanın diş yapısı ve rahatsızlık derecesine göre özel çözümlerin üretildiği tedaviler ortalama 2 ila 4 seans sürmektedir. Öncelikle uzman hekimlerimiz tarafından detaylı bir şekilde dişlerin analizi yapılması söz konusudur. Takiben ağız ve diş yapısına göre gerekli ölçümler alınıp uygun tedavi planlaması yapılır. Genel olarak diş kaplama acıtıyor mu? Sorusunun cevabı: “hayır” olacaktır. Ancak bazı durumlarda diş üzerinde gerekli ayarlamalar için dişlerin biraz küçültülmesi gerekmekte olup profesyonel ekipman ve uzman hekimlerimiz sayesinde acısız bir şekilde tedavi yapılmaktadır.

Diş Kaplama Bakımı

Genel olarak diş kaplama bakımında altın kural, günde en az iki kere dişlerin fırçalanması, belirli aralıklarla diş ipleri kullanarak diş aralarının temizlenmesinin yanı sıra dişlerin düzenli diş doktoruna kontrol ettirmek faydalı olacaktır. Diş kaplama bakımına gereken özen gösterilmez ise; uygulanan kaplamalarda çeşitli lekeler ve çürüklerin oluşması veya genel ağız sağlığı ile ilgili bazı sorunların ortaya çıkabilmesi mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.