Ankara Diş Çekimi

3

Ankara Diş Çekimi

Ağız ve diş sağlığı insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemli gereksinimlerden biridir. Ağız ve diş sağlığını korumak bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutup hastalıklardan uzak durmak için yapabileceğiniz ilk hamledir çünkü birçok araştırma ağız ve diş sağlığı yetersiz olan insanlarda grip, nezle gibi hastalıkların görülme olasılığının arttığını göstermiştir. Diş hastalıkların içinde en çok rastlanılan ise dişlerin travma veya çürüme ile beraber tamir edilemeyecek düzeye gelip çekilme işlemidir. Çoğu insan ağız ve diş sağlını arka plana atarken buradaki sebeplerden biri de diş operasyonlarının ücretleri hakkında olan bilgi eksikliğidir. Ankara diş çekim fiyatlarını öğrenerek ücret konusunda olan soru işaretlerinizi kaldırabilirsiniz.

Diş Neden Çekilir?

Daha çok yetişkinlerde rastlanan bu durum çocuklarda da görülebilir ancak çocukların sahip olduğu süt dişlerin yerine asıl dişlerin çıkmasından dolayı yetişkinler bu işlemi daha çok gerçekleştirmektedir. Diş çekiminin pek çok sebebi vardır. Dişlerin eski haline getirilemeyecek kadar hasar görmesi ve çürümesiyle yaygın bir şekilde diş çekim işlemi yapılır. Ayrıca diş çürümesi diş içindeki sinir ve kan damarlarına ulaşmışsa birçok iltihaplanma ve enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu sebeplerin yanı sıra diş etinin üstüne çıkmamış dişler, çeneye sığmayan dişler için de uygulanmaktadır. Çocuklarda ise zamanı gelmesine rağmen düşmeyen süt dişleri için diş çekim işlemi uygulanır.

Diş Çekim İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Diş çekimi dişin bulunduğu yuvadan birkaç cerrahi müdahale ile çıkarılması işlemine verilen addır. Yaygın olarak lokal anestezi ile bu süreç diş hekimleri tarafından uygulanır. Ağızda görünen dişler için uygulanan bir işlemdir. Diş çekimi genel olarak ağrısız ve basit bir işlemdir ancak dişinizin durumuna, çürüme seviyesine göre değişiklik gösterir. Ayrıca cerrahi diş çekimi diş etinin altında bulunan dişler yani ağız içinde görünemeyen dişler için kullanılan tedavi yönetimidir.

Diş Çekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle diş hekiminize operasyon öncesi sahip olduğunuz bir alerji veya hastalığınızı varsa bildirmelisiniz. Ayrıca hekiminizin daha önceden vermiş olduğu antibiyotik tarzı ilaçları düzenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız. Çekim öncesinde kanın pıhtılaşmasını engelleyecek ağrı kesici gibi ilaçları kullanmamanız tavsiye edilir. Dişlerinizi çekim öncesinde fırçalamanız ve antiseptikler ile temizlemeniz ağız ve diş sağlınız açısından en iyisi olacaktır.

Ankara Diş Çekim Fiyatları

Diş çekim işlemi kolay ve basit bir işlem gibi görülse de uzmanlar tarafından özenle gerçekleştirilmesi gereken durumdur. Ankara diş çekim fiyatları dişin durumu, yapısı, çekim öncesinde ve sonrasında yapılacak işlemler gibi birçok faktör tarafından belirlenmektedir. Bu etkenlerin yanı sıra cerrahi diş çekimi ve normal diş çekimi olarak iki farklı ücretlendirme oluşmaktadır. Türk Diş Hekimleri Birliği Rehber Fiyat Tarifesi ile birlikte Ankara diş çekim fiyatları belirlenmektedir. 2020 yılı tarifesine tarayıcı üzerinden yapacağınız aram ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara Diş Çekim Fiyatları hakkında bilgi almak için muayenehaneniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle normal bir şekilde gerçekleşen diş çekimleri sonrasında bir ağrı oluşmamaktadır ancak ağrı oluşması durumunda ağrı kesici kullanılmasında bir sakınca yoktur. Geçirdğiniz operasyonun ardından yüzünüzde oluşabilecek şişlikler kaçınılmaz ve doğaldır. Şişkinliği en aza indirmek için buz ile bölgeye buz kompresi uygulanması uygundur. Tükettiğiniz besinlerin ısısı diş çekim operasyonu sonrasında önem taşır. İlk 24 saat çok sıcak, çok soğuk besinleri ve içecekleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca sert ve kabuklu yiyecekleri tüketmemelisiniz.

Diş Çekimi Riskleri Nelerdir?

Sağlıklı ve kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmamanız diş çekimi sonrasında sizi zorlayabilecek bir durum oluşturabilir. Hastalar arasında çekim sonrasında en çok rastlanan kuru kemik iltihabıdır. Kanın diş yuvasında pıhtılaşmaması veya pıhtılaşmanın bozulması sonucu o bölgenin enfeksiyon kapması kuru kemik iltihabını ortaya çıkarır. Hekim tarafından aralıklı pansumanlar ile bölge iyileştirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.